Sayı 1

#
1
2015/Ocak

ViraVerita e-dergi’nin ilk sayısının dosya konusunu “doğa” olarak belirlemiştik.  Seçtiğimiz konunun sayısız çalışma alanına değdiğini ve bir dergi sayısına sığdırılamayacağını biliyorduk. Yine de, günümüzde insanın doğayı araçsallaştırmasının ve insan-olmayanları insan yaşamı uğruna tüketilebilecek kaynaklar olarak görme alışkanlığının yol açtığı yıkım, “Doğa”yı ilk dosya konusu olarak seçme sorumluluğunu yükledi bize.

Ağaçların sökülmesi ya da su kaynaklarının kurutulması gibi yerel ve tekil olduğu düşünülen girişimler toplamda canlıların evlerinin, yaşam alanlarının ve hatta bizzat kendilerinin yok olması gibi büyük çevre felaketlerine yol açıyor. Bütün bu felaketlere tanıklık etmek, düşünme biçimimize yerleşmiş olan doğa-kültür/doğa-insan ikiliklerini aşmaya çabalamayı ve doğaya ilişkin hukuksal ve politik temelleri de olan kapsayıcı ve bağlantısal yaklaşımlar geliştirmeyi gerekli kılıyor.

Bu gereklilik doğrultusunda, sadece insan topluluklarını değil, dünyayı yaşanır kılan tüm ekosistemleri ve yaşam ağını paylaştığımız tüm canlıları göz önünde bulunduran bir adalet arayışında buluşma dileğiyle ve insanın teknolojik sesinde boğulan dünyada tekrar doğanın seslerini duyabilmek umuduyla ilk sayımızı yayınlıyoruz.

“Akademi”yi tartışmaya ayırdığımız ikinci sayımıza katkılarınızı bekliyoruz.

Ezgi Çelik-Nisan Kuyucu
 

Bu web sitesinde yayınlanan yazıların tüm hakları ViraVerita.org'a aittir. Kaynak gösterilmesi durumunda dahi yazının tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.
Go to top