Sayı 3

#
3
2016/Mart

 

“Tarih” bir yandan olup bitenlerin tümünü kapsayan genel bir kavram, öte yandan bu olup bitenlerin bilgisine ulaşma ve bu bilgiyi aktarma amacında olan bir disiplindir. Bu çift yönlülüğün açığa çıkardığı tarihin "yaratılması" ve "yorumlanması" arasındaki gerilim, “tarih” konusunda epistemolojik, yöntemsel ve siyasal gibi farklı içerikli tartışmalara neden olmuştur. Bu tartışmalar bağlamında her gün yeniden sorgulanan, farklı biçimlerde yeniden yazılan “tarih”lerle karşı karşıyayız. Bu "tarih"ler arasında “neyin tarihi” ve “kimin için yazılan tarih” sorularıyla hesaplaşırken bir yandan da yeni direniş biçimleriyle, tarih ve tarihyazımı biçimlerinin yeniden şekillendiğine tanık olmaktayız. Bizler de ViraVerita olarak bu farklı “tarih” tartışmalarına üçüncü sayımızda yer vermek istedik.

Eyüp Ali Kılıçaslan'ın Tarihte İdea ya da MarxEngels’in ve Nietzsche’nin Eleştirilerine Karşı Bir Hegel Savunusu Denemesi başlıklı makalesi, Marx ve Engels’in Hegel’in tarihin maddi ve ekonomik yanını dışladığına yönelik iddialarıyla, Nietzsche’nin Hegel’in tarihsel süreci rasyonelleştirerek yaşamın kendisini tarih alanından uzaklaştırdığı görüşü ve Hegel'e "tarihin sonu" sorunu konusunda getirdiği eleştirileriyle polemiğe girerek okurların ilgili sorularına cevap bulmaya çalışmaktadır.

Meral Salman Yıkmış, Sözlü Tarihin Radikal Potansiyeli başlıklı makalesinde sözlü tarihin, tarihyazımından ve tarihsel anlatılardan dışlananları merkeze yerleştirerek daha demokratik bir tarihyazımının olanağını oluşturduğunu iddia etmektedir. Bu bağlamda yazar, sözlü tarihin geleneksel tarih yaklaşımına nasıl ve hangi araçlarla meydan okuduğunu incelemektedir.

Ayşe Uslu, Hafıza ve Geçmişin Talebi Olarak Tarih Arasındaki Ayrım başlıklı makalesinde tarih ve hafıza kavramlarının arasındaki ayrımı ortaya koyarak hafızanın şimdide nasıl yaşadığını ve şekillendirildiğini tartışmaktadır.

Gözde Cöbek, teorik çerçevesini Jacques Ranciere'in "duyusalın dağılımı" ve Marc Redfield'in "hayal-i ulus" (imagi-nation) kavramıyla şekillendirdiği Counter-Monumentalization of Trees After the Gezi Park başlıklı makalesinde, Gezi Parkı olayları sonrasında gelişen ağaç vurgusunu politika ve estetik arasındaki ilişki dolayımıyla tartışmaktadır.

Murat Arpacı, Foucault, Biyopolitika ve Biyotarih: Tarihsel Çalışma Alanları Olarak Tıp, Beden ve Nüfus başlıklı makalesinde, Foucault’nun biyotarih ve biyopolitika üzerinden tarih alanına kazandırdığı yeni perspektifi ele almaktadır.

Ve son olarak, "tarih" dosyamız için seçtiğimiz Benedetto Croce’in tarih ve felsefe arasındaki ayrımı ve zorunlu ilişkiselliği serimlediği Felsefe ve Tarihin Özdeşliği başlıklı metni, Zeynep Nur Ayanoğlu tarafından çevrilmiştir.

Bu sayıya katkı sunan herkese teşekkür eder, keyifli ve verimli okumalar dileriz.

 

Editörler:

Gülçin Ayıtgu

Eylem Yenisoy Şahin

 

Bu web sitesinde yayınlanan yazıların tüm hakları ViraVerita.org'a aittir. Kaynak gösterilmesi durumunda dahi yazının tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.
Go to top