COUNTER-MONUMENTALIZATION OF TREES AFTER THE GEZİ PARK RESISTANCE

Özet

Abstract

This study aims to explore the relationship between politics and aesthetics by analyzing the growing emphasis on and importance of the concept of tree in the AKP (the Justice and Development Party) government's discourse after the Gezi Park protests. Following both Jacques Ranciere's theory of “the distribution of the sensory”, and Marc Redfield's concept of “imagi-nation” for my theoretical framework and making use of the narratives of the protesters that I interviewed with during the Gezi Park protests in 2013 and the narratives of the government about these events for my discourse analysis, I argue how the Gezi events are an aesthetic movement as well as a political and social one, and how this aesthetic movement leads trees to become a special kind of monument, "counter-monument" which challenges and inverts the monuments that allow us for imagi-nation.

Keywords: Aesthetics, politics, imagi-nation, the distribution of the sensory, counter-monument, the Gezi Park protests.

 

Özet

Bu çalışma, Gezi Parkı olaylarından sonra AKP (Adalet ve Kalkınma Partisi) hükümetinin söyleminde artan ağaç vurgusunu ve önemini analiz ederek politika ve estetik arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın teorik çerçevesi için Jacques Ranciere'in "duyusalın dağılımı" teorisi ile Marc Redfield'in "hayal-i ulus" (imagi-nation) kavramından ve söylem analizi için 2013'teki Gezi Parkı olayları sırasında eylemcilerle yaptığım mülakatlarla hükümetin olaylar üzerine yaptığı açıklamalardan faydalandım. Bu teorik çerçeve ve söylem analizi ışığında, Gezi Parkı olaylarının nasıl politik ve sosyal olduğu kadar estetik bir hareket olduğunu ve bu estetik hareketin nasıl ağacı özel bir anıt türüne, hayal-i ulusu mümkün kılan anıtları zorlayan ve evirten bir "karşı anıt" haline getirdiğini tartışmaktayım.

Anahtar Kelimeler: Estetik, politika, hayal-i ulus, duyusalın dağılımı, karşı-anıt, Gezi Parkı olayları.

 

Bu web sitesinde yayınlanan yazıların tüm hakları ViraVerita.org'a aittir. Kaynak gösterilmesi durumunda dahi yazının tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.
Go to top