Sayı 5

#
5
2017/Mart

ViraVerita E-Dergi’nin 5. sayısında “Yalan” konusuna odaklanmak istediğimizde, “Yalanın, içinde yaşadığımız toplumu anlamak için bir pencere işlevi görebileceğini, ondan hareketle bu toplumun kültürüne, siyasetine, hukukuna, toplumun üyeleri arasındaki ilişkilere dair bir şeyler söylenebileceğini düşünüyoruz.” demiştik. Makale çağrısından sayının çıktığı zamana dek özellikle siyasal gelişmelerin bizi haklı çıkarttığını söylemek, üzülerek de olsa mümkün. Maalesef, “yalan” kavramı rıza üretmek için devreye girdiği ölçüde, kavramın anlam ve kapsamına dair daha da fazla düşünmek zorunda olduğumuza dair fikrimiz değişmedi, aksine pekişti. ViraVerita E-Derginin 5. sayısında yer alan ve yalanı çeşitli açılardan inceleyen makalelerle, bu yönde bir katkımız olduğunu umut ediyoruz.

Bu sayıda Melodi Çakın, “Yalanın Değeri / Yorumun Önemi” başlıklı makalesinde Nietzsche’nin metafizik eleştirisi yürütürken sıklıkla değindiği yalan meselesi üzerinde duruyor ve Platon felsefesinde yalanın kulanım biçimini ele alarak Nietzsche felsefesinde yalanın amacı, önemi ve değerini sorguluyor.

Zeliha Burcu Acar, “Yakov Petrovic Golyadkin ve Modern Yalan” başlıklı makalesinde Pascal Bonitzer’in modern yalanın babası olarak Dosyoyevski’yi işaret etmesinden yola çıkıyor ve bu iddia ile modern felsefe arasındaki ilişki kurarak Dostoyevski’nin İkiz romanındaki Yakov Petroviç Golyadkin’i anlamaya çalışıyor.

Önder Kulak, “Platon’dan Strauss’a: Düzenin Kurulmasında ve Korunmasında Soylu Yalanın Rolü” başlıklı makalesinde Platon’un Politeia’sındaki “soylu yalan”ı, Leo Strauss’un okumasıyla birlikte değerlendiriyor ve eşitsizlik içeren toplumların kurulumunda ve korunmasında bu kavramın felsefe tarihindeki önemine vurgu yapıyor.

Dosya içi çevirimiz ise Susan Marks’tan. “Büyük Biraderden Mesaj Var: İdeolojinin Bir Önemi Yok” başlıklı makalesinde Marks, ideoloji kavramından yola çıkarak uluslararası hukuk çalışmalarında izlenen yöntemleri tartışmaya açıyor.

Sayıda dosya dışı iki makalemiz var. Ezgi Ece Çelik, “Val Plumwood ve Animist Materyalizm” makalesinde Plumwood’un “Feminizm ve Doğaya Hükmetmek” sonrasında 2009’a dek yaptığı çalışmaları inceleyerek yazarın ekolojik sorunlara ilişkin saptamalarını ve önerilerini değerlendiriyor.

Özgür Küçüktaşdemir ise “Mitolojide Adalet İmgeleri” başlıklı makalesiyle mitlere dayalı toplumların adalet kavramına yüklediği anlamı inceliyor ve günümüze bu perspektiften bakmaya çalışıyor.

Keyifli okumalar dileriz. 

Bu web sitesinde yayınlanan yazıların tüm hakları ViraVerita.org'a aittir. Kaynak gösterilmesi durumunda dahi yazının tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.
Go to top