Val Plumwood ve Animist Materyalizm

Özet

Özet

Ekofeminizmin önemli isimlerinden olan ve özellikle Feminizm ve Doğaya Hükmetmek kitabıyla tanınan Val Plumwood, ilk dönem çalışmalarında “hiper-ayrımlar” olarak adlandırdığı hiyerarşik karşıtlıklara odaklanırken, sonraki çalışmalarında hiper-ayrımlara yönelik eleştirilerini tinsellik, ölüm, mekân gibi kavramlarla ayrıntılandırmış ve animist materyalizm görüşünü geliştirmiştir. Bu makalede de özellikle Feminizm ve Doğaya Hükmetmek sonrasında 2009’a dek yayınladığı çalışmalar izlenerek Plumwood’un ekolojik sorunlara ilişkin saptamaları ve önerileri değerlendirilmeye çalışılacaktır.

Anahtar Kelimeler: Animizm, tinsellik, ölüm, mekân.

 

Abstract

Val Plumwood, who is known by Feminism and the Mastery of Nature, is an important name of ecofeminism. She focused on hyper-separations that are in the core ecological problems in her early writings, and then developed her approach of animist materialism through concepts such as “spirituality”, “death” and “place”. In that context, the aim of this article is to point out Val Plumwood’s critics and suggestions on ecological problems with reference to the works of Plumwood, which were published after Feminism and the Mastery of Nature until 2009.

Keywords: Animism, spirituality, death, place.

Bu web sitesinde yayınlanan yazıların tüm hakları ViraVerita.org'a aittir. Kaynak gösterilmesi durumunda dahi yazının tamamı izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan yazıya aktif link verilerek kullanılabilir. Yayınlanan yazıların sorumluluğu yazarlara aittir.
Go to top